Puchar Świata seniorów Warszawa 2015. Maciej Sarnacki wraca ze złotem.

Puchar Świata seniorów Warszawa 2015. Maciej Sarnacki wraca ze złotem.
Opublikowano: 2015-03-01

Maciej Sarnacki z olsztyńskiej Gwardii wygrał kategorię + 100 kg w turnieju o Puchar Świata seniorów w judo. Z dumą i radością razem z Maćkiem słuchaliśmy hymnu narodowego rozbrzmiewającego podczas ceremonii dekoracji   w hali Torwaru. To pierwszy triumf Maćka w imprezie tej rangi. Ma to ogromne znaczenie, nie tylko ze względu na ranking, stanowiący kwalifikację olimpijską, ale coraz większe poczucie pewności siebie. Krystalizuje się  start w Rio de Janeiro i to w roli kandydata do czołowych miejsc.

 

W wadze 90 kg startował  reprezentant olsztyńskiej Gwardii  Kamil Kozłowski, który zmierzył się z Ukraińcem Vadymem Synyavskim. Pomimo dobrego przygotowania na zgrupowaniu w Cetniewie, oraz pełnej koncentracji i woli walki  przegrał przez ippon i odpadł z rywalizacji.

Maciej Sarnacki w kat. +100 kg  w drugiej rundzie spotkał się  Arturem Khaptsevem (Rosja), którego pokonał przed czasem. W  finale grupy zmierzył się z silnym Mongołem. I tę walkę też wygrał przez ippon.

Najtrudniejsza okazała się potyczka półfinałowa z Turkiem Yazici. Maciek pokonał go wcześniej dwa razy i być może nie docenił przeciwnika, który okazał bardzo groźny. W pierwszej fazie walki wykorzystał chwile nieuwagi Maćka i zdobył wazari, a potem starał się blokować poczynania olsztynianina. Był pasywny i zaczęły się sypać kary. Mając już na koncie trzy ostrzeżenia zaryzykował, a Sarnacki tylko na to czekał. Efektownym rzutem zdobył ippon i awansował do finału.

Nie da się ukryć, że ten pojedynek kosztował  naszego zawodnika dużo sił i nerwów, więc taktyka na finał była prosta. Zaatakować na początku, a potem bronić przewagi. Koreańczyk King Sung Min należy do ścisłej czołówki światowej, a jednak Maciej wyczuł właściwy moment. Wykorzystał zawahanie się rywala.  Już w 1 minucie mały podcięciem zewnętrznym zdobył ippon i został zwycięzcą wielkiego turnieju światowego.

Radość w naszym obozie była ogromna. Maciej Sarnacki był jedynym Polakiem, który zdobył w stolicy złoto, jednocześnie w pełni potwierdził swoje aspiracje. To ważne w kontekście dalszej drogi do Igrzysk Olimpijskich.

Przydało się wsparcie kibiców , kolegów klubowych, obecność psychologa Dariusza Nowickiego. Pod względem mentalnym Maciek był przygotowany doskonale, mógł w pełni wykorzystać swą siłę i umiejętności. Gratulacje przyjmował też Wojciech Sarnacki ojciec i trener w jednej osobie. Były to wspaniałe przeżycia dla Maćka  i Wojtka Sarnackich, oraz całej ekipy która z radością wracała do Olsztyna.

Serdeczne gratulacje składają Zarząd i koledzy klubowi.

Wyniki

Kategoria 90 kg Kamil Kozłowski (Polska, Gwardia Olsztyn)

I runda

- Vadym Synyavsky (Ukraina) - porażka ippon

 

Kategoria +100 kg Maciej Sarnacki (Polska, Gwardia Olsztyn)

I runda - wolny los

II runda

Artur Khaptsev (Rosja) zwycięstwo przez ippon

finał grupy

- Duulenbayar Ulziibayar (Mongolia) zwycięstwo przez ippon

Półfinał turnieju

- Feyyaz Yazici (Turcja) zwycięstwo przez ippon

Finał turnieju

- King Sung Min (Korea) zwycięstwo przez ippon

wróć

Media społecznościowe

Wsparcie